O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem

Český hokej představuje novou sérii s názvem O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem, jejíž cílem je prostřednictvím osmi dílů popsat, jak je nastaven systém výchovy mládeže v Českém hokeji. Průvodcem videí je, jak lze z názvu odvodit, šéftrenér Českého hokeje a zároveň hlavní trenér národního týmu Filip Pešán.

O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem: Úvodní díl

O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem: Pojď hrát hokej
Pojď hrát hokej je rozvojovým projektem Českého hokeje, který funguje od roku 2016. Projekt je dlouhodobě postaven na třech základních pilířích.

  • 1. Propagace ledního hokeje vč. akce Týden hokeje
  • 2. Podpora v začátcích
  • 3. Vzdělávání klubů a rodičů

Všechny tyto tři pilíře podrobně ve videu popisuje manažer projektu Pavel Landa a zkušenost přímo z klubu přidává Jan Havlíček, manažer HC Děčín. Ve videu najdete i všechny zajímavé statistiky, které s existencí projektu Pojď hrát hokej souvisí. Zjistíte, kolik dětí si díky projektu mezi lety 2016 a 2020 vyzkoušelo lední hokej, jakým způsobem podporuje Český hokej kluby, které organizují mládežnický hokej a jsou součástí projektu anebo o kolik procent se v letech 2016 až 2020 zvýšily roční registrace do ledního hokeje.
Více informací o projektu: www.pojdhrathokej.cz

O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem: Trenéři žáků Českého hokeje
Prostřednictvím projektu Trenéři žáků Českého hokeje se svaz snaží podporovat hlavně menší kluby, které si nemohou dovolit odpovídajícím způsobem ohodnotit trenéry nejmladších kategorií. Český hokej financuje od roku 2014 činnost profesionálních trenérů mládeže přímo v klubech a v roce 2020 jejich počet celorepublikově stoupl už na 142. Ve videu projekt podrobně popisuje manažer rozvoje ledního hokeje Slavomír Lener a za kadaňský klub hovoří trenér žáků Českého hokeje Roland Wágner.

O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem: Regionální trenéři
Český hokej spustil projekt Regionální trenéři v roce 2013 jako pomoc nejmenším klubům a jejich trenérům. Na začátku bylo celkem 12 regionálních trenérů na částečný úvazek a postupně se jejich počet rozrůstal. V roce 2020 bylo regionálních trenérů už 16, z toho 10 jich působilo na plný úvazek.
Každý regionální trenér má na starost určitou oblast a v ní působící kluby. Hlavním úkolem regionálních trenérů je neustálé zlepšování kvality sportovního programu ve všech městech s oddíly hokejové mládeže se zaměřením na nejmladší věkové kategorie – především na nábory, přípravky a mladší žáky. Činnost regionálních trenérů popisuje ve videu přímo jeden z nich – Robert Kaše, který má na starost Ústecký a Karlovarský kraj. Práci regionálních trenérů brankářů, kteří fungují na podobném principů, osvětluje Radek Tóth, trenér brankářů Českého hokeje.

O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem: Výchova talentované mládeže
I díky pořadatelsky úspěšnému domácímu mistrovství světa mohl Český hokej v roce 2015 spustit projekt Výchova talentované mládeže, který se zaměřuje na kategorie U12-U15. Hlavními cíli projektu, který většina zná spíše pod zkratkou VTM, je zajistit co nejkvalitnější přípravu těm nejnadanějším hokejistům v jednotlivých krajích a také vyplnit prostor mezi výchovou na klubové úrovni a mládežnickými reprezentacemi, které začínají až od kategorie šestnáctiletých. Od sezony 2019/20 se projekt VTM zaměřuje na rozvoj hráčských dovedností (skills) jako je bruslení, vedení kotouče, střelba a další. Právě o dovednostech ve videu hovoří hlavní skills coach Českého hokeje Tomáš Pacina. Historii, současnou podobu a vizi do budoucna projektu VTM pak popisují Bedřich Ščerban a Vladimír Krampol.

O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem: Akademie Českého hokeje
Cílem projektu Akademie Českého hokeje, který vznikl v roce 2011, je výchova špičkového mládežnického hráče schopného konkurovat nejlepším hráčům ve světovém měřítku ve spojení s absolvováním středoškolského vzdělání. Manažer projektu Pavel Geffert ve videu popisuje detaily toho, jak jednotlivé akademie fungují, co musí klub splnit, aby status získal, a jaké změny projekt v nejbližších letech čekají. Osobní zkušenost s prací v jedné z nejúspěšnějších českých akademií pak přidává šéftrenér mládeže Bílých Tygrů Liberec Jiří Bermann, který popisuje tzv. Tygří cestu, tedy filozofii klubu při výchově hráčů.

O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem: Reprezentační program
Jak fungují v Českém hokeji mládežnické reprezentace v tomto díle podrobně popisuje manažer reprezentací Petr Studnička. Co do počtu dní patří český reprezentační program mezi jeden z nejrozsáhlejších na světě, což dokládají i statistiky, které ve videu najdete.

O systému Českého hokeje s Filipem Pešánem: Vzdělávání trenérů
Vzdělávání trenérů je dlouhodobá činnost ovlivňující jednotlivé rozvojové projekty Českého hokeje, a proto byl tomuto tématu věnován speciální, samostatný díl. Lední hokej prošel za posledních dvacet let výrazným vývojem a je nutné, aby tento vývoj reflektoval jak celý systém vzdělávání trenérů, tak i vlastní individuální rozvoj samotných trenérů. Je potřeba mít stále na paměti, že každý trenér, byť má za sebou velmi úspěšnou hráčskou kariéru, se musí dlouhodobě vzdělávat, rozvíjet a sledovat moderní trendy.
Tento díl je rozdělen do čtyř částí – trenérské licence, trenérské semináře, trenérská aplikace Coach manager a vzdělávání rodičů. Se systémem vzdělávání trenérů vás ve videu seznamuje metodik Českého hokeje Zdeněk Vojta.